Jelikož se velká část komunikace, včetně například výuky na školách, opět přesunula do kyberprostoru, připomínáme materiály pro zabezpečení videokonferencí a jejich bezpečnou správu, které vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jedná se o příručku Videokonference bezpečně, leták Bezpečná práce na dálku - doporučení pro firmy i zaměstnance a pro potřeby institucionálního řešení videokonferencí také Bezpečnostní standard pro videokonference.
„Jelikož se množí zprávy například o narušování on-line výuky na školách, rozhodli jsme se připomenout naše materiály, které uživatelům i IT správcům pomohou nastavit bezpečné prostředí pro videokonference bez ohledu na to, zda jde o firemní poradu nebo školní přednášku. Tyto materiály jsou zdarma a použitelné prakticky kýmkoli,“ vysvětluje Jiří Táborský, vedoucí oddělení komunikace NÚKIB.
„Jednání narušitelů vyučovacích hodin považujeme za velice nezodpovědné a znevažující nejen práci učitelů, ale také samotných žáků. Důrazně na ně apelujeme, aby se takového jednání, a to zejména v současné nelehké době, zdrželi. Doporučili jsme školám, aby poučily žáky a studenty o tom, že nemají poskytovat své přihlašovací údaje třetím stranám,“ říká Aneta Lednová, mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s tím, že další informace o bezpečném vyučování se mohou školy dozvědět také v příručkách NÚKIB.
Materiály naleznete na následujících odkazech:
Bezpečná práce na dálku - doporučení pro firmy i zaměstnance