Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal druhý čtvrtletní report věnovaný nejen evidovaným incidentům, ale také širšímu kontextu hrozeb relevantních pro Českou republiku či dlouhodobějším trendům. Uplynulé čtvrtletí bylo obdobím významné kybernetické atribuce, poklesu incidentů a posilování mezinárodní spolupráce. NÚKIB se soustředil nejen na reakci, ale i na prevenci a sdílení informací v boji proti stále sofistikovanějším kybernetickým hrozbám.
Druhé čtvrtletí roku 2025 bylo významné zejména z pohledu reakce České republiky na aktivity škodlivých kybernetických aktérů vůči tuzemským subjektům. Vláda ČR na základě analýz provedených NÚKIB, Vojenským zpravodajstvím (VZ), Bezpečnostní informační službou (BIS) a Úřadem pro zahraniční styky označila Čínskou lidovou republiku zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Dále se NÚKIB také spolu s BIS, VZ a řadou zahraničních partnerů připojil k upozornění na dlouhodobou kybernetickou kampaň ruského aktéra APT28, která cíleně útočila na subjekty podporující Ukrajinu.
Co se týká kybernetických incidentů, i v tomto čtvrtletí NÚKIB zaznamenal podprůměrné počty evidovaných incidentů, podobně jako v předchozím období. Data za uplynulých dvanáct měsíců pak naznačují jasný klesající trend počtu zaznamenaných kybernetických incidentů. V rámci tohoto trendu se promítají zejména nižší počty útoků typu Distributed Denial of Service (DDoS) a také mírný pokles ransomwarových útoků oproti dřívějším obdobím.
NÚKIB dlouhodobě monitoruje kybernetické hrozby relevantní pro Českou republiku. V uplynulém období se jednalo například o pokračující kyberšpionážní operace ruského státního aktéra APT29, nový malware LOSTKEYS, který je připisován ruské státem sponzorované skupině COLDRIVER nebo nového ruského státního aktéra pojmenovaného Void Blizzard (též Laundry Bear).
V rámci spolupráce a sdílení informací NÚKIB spolupodepsal mezinárodní dokumenty k technologiím SIEM a SOAR, které slouží k detekci a reakci na incidenty. Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr jednal v USA o spolupráci na kyberbezpečnosti s administrativou prezidenta Trumpa, přičemž tématy byly AI, ochrana kritické infrastruktury či bezpečnost připojených vozidel. A NÚKIB také uspořádal cvičení VCISC pro NATO zaměřené na vzdálenou pomoc při kybernetických incidentech.
Celý dokument naleznete zde: https://nukib.gov.cz/download/publikace/vyzkum/Ctvrtletni%20prehled%20hrozeb%20pohledem%20NUKIB_Q2%202025.pdf
23.07.2025