Ve dnech 27. října až 1. listopadu navštívil náměstek ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Tomáš Krejčí za doprovodu Cyber Attachée Berty Jarošové Kanadu. Během návštěvy zástupci Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jednali s odborníky z federální vlády, soukromé i akademické sféry. Cesta se uskutečnila spolu s programem Projekty na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva zahraničních věcí České republiky, který připravil Zastupitelský úřad ČR v Ottawě a Generální konzulát ČR v Torontu za podpory NÚKIB. Mise se tak zúčastnily vybrané české společnosti z oblasti kybernetické bezpečnosti, které mají zájem využít nabízející se příležitosti v Kanadě.
V Ottawě zástupci NÚKIB jednali s partnery z řad federální vlády o posílení spolupráce v oblasti čelení kybernetickým hrozbám a ochraně kritické infrastruktury. Setkali se například s Bridget Walshe, ředitelkou Canadian Centre for Cyber Security nebo se zástupci Public Safety Canada a Global Affairs Canada. „Jednání s kanadskými protějšky potvrdila, že ČR i Kanada v současné době řeší velmi podobné výzvy v oblasti kybernetických hrozeb, ale i regulace. Klíčovou pro nás proto zůstává i operativní spolupráce, zejména včasným sdílením informací. Již v minulosti jsme byli díky varování ze strany kanadských partnerů schopni včas detekovat potenciální škodlivé aktivity v ČR. A jsem rád, že i touto cestou se nám daří tuto spolupráci rozvíjet a prohlubovat,“ doplnil náměstek Tomáš Krejčí.
V rámci návštěvy zároveň vystoupil náměstek ředitele na mezinárodní konferenci InCyber Forum v Montrealu, kde spolu s představiteli Kanady, Lucemburska a Nizozemska diskutoval o implementaci směrnice NIS2 a přípravě kanadského federálního zákona C-26 o kybernetické bezpečnosti. Na okraj pak delegace NÚKIB jednala spolu s představiteli Ministerstva pro kybernetickou bezpečnost provincie Quebec o možnostech sdílení zkušeností mezi českými a quebeckými experty.
V Torontu následně zahájil druhý ročník Czech Cyber Security Forum, kterého se účastnili vedle zástupců českých firem i zástupci Ministerstva pro ekonomický rozvoj Ontaria, univerzit a technologických společností. Cílem cesty bylo mj. diskutovat i témata, která aktuálně rezonují na obou stranách Atlantiku a jsou klíčová pro národní bezpečnost. I proto zástupci NÚKIB navštívili laboratoře největší kanadské softwarové společnosti BlackBerry, kde mj. diskutovali o zabezpečení elektronické komunikace a rostoucím významu bezpečnosti připojených vozidel.
Dalším neméně důležitým tématem je výměna zkušeností ve vědě a výzkumu. Posilování mezinárodní spolupráce na poli vědy a výzkumu kybernetické bezpečnosti je jednou z priorit, kterým se NÚKIB dlouhodobě věnuje. Česká delegace proto absolvovala i četná jednání se zástupci klíčových vědecko-výzkumných institucí, vč. platforem CyberEco a Multidisciplinary Institute for Cybersecurity and Resilience, kanadského clusteru pro kybernetickou bezpečnost In-Sec-M nebo univerzity v Torontu. „Kanada má špičkové výzkumné instituce, které se věnují dopadu umělé inteligence na kybernetickou bezpečnost nebo post-kvantové kryptografii, což jsou témata, která jsou klíčová nejen pro NÚKIB, ale pro transatlantické vztahy obecně. Do budoucna bychom proto chtěli podpořit propojení českých a kanadských akademických institucí. Potenciálním společným projektům by pak mohl napomoci i program Horizon Europe, do nějž se Kanada v červenci 2024 zapojila,“ shrnula závěrem Berta Jarošová, Cyber Attachée pro Kanadu.