Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se účastní jednoho z celosvětově nejvýznamnějších cvičení kybernetické bezpečnosti – Cyber Coalition 2024. Cvičení se koná ve dnech 1. až 6. prosince 2024, přičemž přímo v estonském Tallinnu jsou organizátoři a hlavní představitelé cvičení jednotlivých zúčastněných států, a cvičící se připojují vzdáleně. Akci organizuje NATO ve spolupráci s NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (NATO CCD COE).
Hlavním cílem Cyber Coalition je praktický nácvik spolupráce a koordinace při řešení kybernetických bezpečnostních incidentů napříč státy i jednotlivými sektory, stejně jako schopnost společně vést kybernetické operace. Cvičení je postaveno na realistických scénářích, prostřednictvím kterých si mohou cvičící vyzkoušet reálné reakce na vzniklé situace v souladu s principem „train as you fight“, a to včetně útoků na národní kritickou infrastrukturu nebo narušení činnosti NATO a spojeneckých jednotek během operací.
Cvičení Cyber Coalition 2024 se účastní kolem 1 000 cvičících z 31 zemí NATO. Mimo alianční země je do cvičení zahrnuto také šest partnerských států – Gruzie, Irsko, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko a Ukrajina; dále Evropská unie a zástupci z akademické i soukromé sféry. Za NÚKIB se zapojili kolegyně a kolegové jak z technických, tak i netechnických celků. Za Českou republiku, která se Cyber Coalition účastní již po čtrnácté, se mimo odborníky z NÚKIB zapojili také kolegové z Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR, Vojenského zpravodajství a E.GD, a.s.
Přímo v Tallinnu pak NÚKIB reprezentovala ředitelka Odboru cvičení a vzdělávání Alena Tovarňák Leciánová. „Česká republika, respektive NÚKIB, se do cvičení zapojuje dlouhodobě, a to ve spolupráci s protějšky zodpovědnými za vojenskou část cvičení. I díky tomu můžeme jako zástupci organizačního týmu zhodnotit, jak se organizace cvičení a jeho scénář vyvíjí, aby byl co nejkomplexnější a nejrealističtější. Cvičení nabízí širokému spektru cílového publika realistický geopolitický kontext. Detailní procvičení standardních civilních i vojenských procedur a technické scénáře navíc reflektují aktuální trendy a vytváří prostor pro jedinečnou mezinárodní komunitu. Navázané vztahy se v minulosti osvědčily jako přínosné nejen pro plánování samotného cvičení, ale i pro mezinárodní výměnu informací v souvislosti s vyšetřováním incidentů, “ uvedla ředitelka Tovarňák Leciánová.