Ve dnech 4. a 5. prosince 2024 uspořádaly Vysoké učení technické v Brně (VUT) a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v hotelu Olympic v Praze mezinárodní workshop s názvem Post-Quantum Transition Workshop (PQT), který se zaměřil na přechod na kvantově bezpečné technologie a postkvantovou kryptografii (PQC). Cílem této akce bylo propojit akademický, státní a komerční sektor a diskutovat o výzvách spojených s migrací na kvantově bezpečné technologie, s důrazem na e-government a kritickou infrastrukturu v rámci ČR a EU. Workshop nebyl jednorázovou akcí, ale první částí dialogu, na niž navážou během první poloviny roku 2025 další setkání.
Hlavními tématy workshopu tak byly výzvy spojené s implementací PQC v e-governmentu i v komerčním sektoru, a to v kontextu kybernetické bezpečnosti. Program zahrnoval příspěvky renomovaných odborníků včetně zahraničních hostů z Estonska, Nizozemska a Lucemburska. Pořádající instituce zastupovali jako řečníci profesor Jan Hajný či docent Lukáš Malina (oba FEKT VUT) a doktor Bohuslav Rudolf a Tomáš Rabas (oba NÚKIB).
Mezi zahraničními řečníky nechyběli Taaniel Kraavi z RIA (Estonska), který hovořil o přechodu k postkvantové kryptografii v estonském e-governmentu – Estonsko je lídrem v oblasti e-governmentu. Manon de Vries z TNO (Nizozemsko) prezentovala zkušenosti ze své země. Nizozemsko je mj. jeden z mála evropských států, který publikoval příručku o přechodu k postkvantové kryptografii. Peter Roenne z Univerzity v Lucembursku se zaměřil na výzvy, které přechod na PQC přináší pro oblasti, jako jsou e-volby.
Program zahrnoval i panelovou diskusi, kde se setkali zástupci z akademického, státního a komerčního sektoru, jmenovitě Tomáš Rabas (NÚKIB), Manon de Vries (TNO) a Tomáš Rosa (Raiffeisenbank). Diskutovali o aktuálních problémech a výzvách spojených s přechodem na kvantově bezpečné technologie a jejich implementací v praxi.
Mezinárodní Post-Quantum Transition Workshop (PQT) tak jasně ukázal, že přechod na kvantově bezpečné technologie není jen technickou výzvou, ale hlavně problematikou, která si žádá širokou a soustavnou spolupráci napříč sektory. Uskutečněný workshop považujeme za důležitý impuls pro další společné iniciativy.
Tato řada akcí byla finančně podpořena v rámci realizace projektu „National Coordination Centre in the Czech Republic“, číslo projektu 101127941.
20.12.2024