Úvodní stránka

Logo NÚKIB

Dnešním dnem začíná druhý ročník Prague 5G Security Conference. Vzhledem k aktuálním zdravotním opatřením se letošní ročník konference uskuteční virtuálně. Konferenci organizuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v koordinaci s Úřadem vlády a Ministerstvem zahraničních věcí.

Konferenci zahájí ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka a uvítá účastníky jako představitel hlavní organizující instituce. Úvodní proslov pronese předseda vlády České republiky Andrej Babiš, který konferenci udělil záštitu. Zahajující zdravice dále pronesou ministr zahraničí Spojených států Mike Pompeo, ministr vnitra Austrálie Peter Duton a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.  

„Letošní ročník je mnohem více zaměřen na výměnu již konkrétních materiálů a postupů, které jednotlivé státy používají či hodlají použít při budování bezpečných sítí 5. generace. Za tímto účelem jsme letos spustili Prague 5G Repository, což je de facto sdílená virtuální knihovna, do níž mohou jednotlivé státy vkládat své příspěvky, jimiž mohou být nástroje, opatření, legislativa, strategie, rámce a další podobné materiály,“ vysvětluje cíl letošní konference Karel Řehka.

Konference je dvoudenní a bude se zabývat širokým spektrem témat od konkrétních regulatorních kroků jednotlivých států v uplynulém roce, přes výzkum a vývoj v oblasti 5G až po hodnocení bezpečnosti dodavatelského řetězce. Konferenci ve čtvrtek zakončí svým projevem ministr zahraničních věcí vlády České republiky Tomáš Petříček a následně ředitel NÚKIB Karel Řehka. 

Prague 5G Security Conference je předním světovým fórem pro diskusi o rizicích spojených s budováním 5G infrastruktury. Loňský ročník byl zakončen zveřejněním tzv. Pražských návrhů (Prague Proposals), které shrnovaly základní doporučení pro bezpečné budování sítí 5. generace.

Na letošní ročník konference je zváno přes 1100 účastníků, jimiž jsou zástupci vlád, výzkumných institucí či velkých operátorů. Během konference vystoupí téměř 50 přednášejících z různých oblastí spojených s 5G.

Stejně jako loni jsou zahájení a závěr konference přístupné veřejnosti, tentokrát však z organizačních důvodů formou streamu na následujícím odkazu:  https://5gconf.livebox.cz/

Rozpis veřejně přístupných částí konference:

23.09.

9:00 – 9:45 úvodní blok konference

  • Karel Řehka, Director, National Cyber and Information Security Agency, Czech Republic
  • Andrej Babiš, Prime Minister of the Czech Republic
  • Mike Pompeo, Secretary of State, United States
  • Peter Dutton, Minister for Home Affairs, Australia
  • Věra Jourová, Vice-President of the European Commission

24.09.

15:00 závěrečný blok

  • Tomáš Petříček, Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic
  • Karel Řehka, Director, National Cyber and Information Security Agency, Czech Republic