V úterý 13. 5. 2025 převzal Senát návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Lhůta pro jednání v Senátu končí dnem 12.6.2025. Návrh zákona se zapracovanými změnami z Poslanecké sněmovny je možné najít zde (senátní tisk 109) a návrh doprovodného zákona zde (senátní tisk 110).
Návrh zákona bude v Senátu projednávat:
Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost (jako garanční výbor),
Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu (má např. i podvýbor pro energetiku),
Ústavně-právní výbor.
Pro přehlednost připojujeme shrnutí pozměňovacích návrhů z Poslanecké sněmovny. Ty schválené jsou již propsány v aktuálním znění návrhu zákona, který najdete pod odkazem výše.
Pozměňovací návrhy Výboru pro bezpečnost
Došlo k přesunu rozhodování o omezení či zákazu dodavatelů v rámci mechanismu dodavatelského řetězce na vládu. NÚKIB v této věci vede řízení a navrhuje případná opatření, ale rozhoduje o nich vláda.
Vláda stanovuje strategicky významné služby a seznam nepominutelných funkcí nařízením, nikoliv NÚKIB vyhláškou.
Pozměňovací návrhy Hospodářského výboru
Zúžení mechanismu prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce pouze na aktiva úrovně „kritická“. Původně měla být zahrnuta i aktiva úrovně „vysoká“.
Komplexní úprava § 33 – zajištění dostupnosti strategicky významných služeb nebyla přijata.
Pozměňovací návrhy paní poslankyně Lesenské
Dvojí zpracování lokalizace státních dat na uložištích v ČR/EU nebylo přijato.
Legislativně technické návrhy
Přijata řada legislativně technických oprav textu bez dopadu na věcnou stránku zákona.
Úprava účinnosti zákona z 18. října 2024 na „první den třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení“.
Co má nyní zákon za sebou:
Veřejné konzultace, které tvoří nepovinnou část legislativního procesu, při níž se mohla široká odborná veřejnost zapojit do procesu tvorby legislativy.
Meziresortní připomínkové řízení, které je povinnou částí legislativního procesu. V této fázi zákon připomínkovali zástupci ministerstev, samospráv i soukromého sektoru.
Doporučující stanovisko předsedy Legislativní rady vlády (LRV) k projednání návrhu zákona vládou. LRV je odborný poradní orgán vlády tvořený právními specialisty, kteří hlídají legislativní čistotu a soulad s platnými principy tvorby legislativy a právního státu.
Schválení vládou. Vláda ČR je vrcholný exekutivní orgán, který po schválení předává návrh zákona moci zákonodárné, tedy Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
Schválení Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ve znění přijatých pozměňovacích návrhů.
Co má zákon před sebou:
Zákon bude projednán v Senátu a v případě, že ten jej schválí, dostává zákon prezident.
Po prezidentově podpisu putuje zákon do sbírky zákonů, která jej vydá, a tím je zákon platný. Následně běží lhůta pro nabytí účinnosti. Po nabytí účinnosti se musí zákonem řídit všichni adresáti.
14.05.2025