Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na další kampaň podvodných telefonátů, ve kterých se neznámý útočník vydává za pracovníka důvěryhodné instituce a pod záminkou blokace účtu a nutnosti převodu peněz na rezervní účet se snaží z lidí vylákat finanční prostředky. Tento druh kyberpodvodů nespadá mezi činnosti, kterými se NÚKIB zabývá. Doporučujeme však dodržovat základní pravidla kybernetické bezpečnosti, především nikam neposílat peníze pod časovým tlakem.
NÚKIB dlouhodobě upozorňuje na podvodné telefonáty (vishing), které zneužívají telefonní čísla (spoofing) a identity důvěryhodných institucí, jako jsou banky, policie a další instituce, včetně NÚKIB. Součástí promyšleného scénáře nemusí být pouze jeden telefonát. Mnohdy jich je více jakoby z různých institucí a snaží se pod tlakem oběť přimět ke konkrétním krokům. Nejčastěji kyberpodvodníci volají se záminkou, že oběti bude zablokován bankovní účet, a aby mohla i nadále využívat své finanční prostředky, je potřeba peníze neprodleně převést na účet rezervní. K tomuto rezervnímu účtu však oběť nikdy přístup nedostane, a přijde tak s velkou pravděpodobností o své úspory.
Jedním ze zneužívaných čísel je i pohotovostní číslo NÚKIB pro hlášení incidentů (+420 725 502 878). Upozorňujeme, že NÚKIB jako ústřední správní orgán pro kybernetickou bezpečnost nezaštiťuje žádné finanční převody/transakce soukromých osob.
Ačkoli podvodné telefonáty, stejně jako další kybernetická kriminalita nespadají do činnosti NÚKIB, připojujeme se k informování veřejnosti o těchto nekalých aktivitách. Problematice podvodných telefonátů se věnuje například kampaň Velké odhalení. Na webových stránkách www.velkeodhaleni.cz naleznete rady a tipy, jak se v dané situaci zachovat. Zároveň doporučujeme využít bezplatných online kurzů kybernetické bezpečnosti na vzdělávacím portále NÚKIB, především Dávej KYBER!.
V každém případě doporučujeme dodržovat několik základních kyberbezpečnostních postupů, jak se před takovými podvody bránit:
Zbystřete, pokud vám někdo volá ohledně vašich financí, a snažte se zachovat chladnou hlavu. Nejednejte pod tlakem emocí, které se ve vás volající bude snažit vzbudit.
Pokud po vás volající požaduje převod peněz po telefonu, raději ihned zavěste.
Řádně si ověřte volajícího a instituci, kterou zastupuje. Vyhledat kontakty na internetu nestačí. Osobu i případné telefonní číslo dost možná najdete – jenže nezjistíte, zda vám volala skutečně ona. Mnoho bank má možnost ověření pomocí aplikace. Využijte to!
Nikdy nikam neposílejte peníze na základě telefonního hovoru a ve spěchu. Téměř jistě se jedná o podvod.
Pokud jste již peníze poslali, kontaktujte ihned svou banku.
Pokud máte zmeškaný hovor z neznámého čísla, vyčkejte. V případě, že to bylo důležité, volající se většinou ozve znovu.
Žádná důvěryhodná instituce po vás nebude požadovat převod finančních prostředků po telefonu, natož jejich okamžitý převod.
Podezřelé hovory je možné ohlásit na Policii ČR. NÚKIB se zabývá především orgány a osobami spadajícími pod zákon o kybernetické bezpečnosti.
19.02.2025