Úvodní stránka

Logo NÚKIB

Kvantové počítače kromě benefitů pro mnohá odvětví přinášejí i potenciální hrozbu pro kybernetickou bezpečnost. Ta spočívá v tom, že dostatečně výkonný kvantový počítač by mohl být v budoucnu schopný prolomit většinu dnes používaných kryptografických algoritmů. Tyto algoritmy přitom chrání klíčové aspekty digitální bezpečnosti, jako jsou šifrování komunikace, autentizace či digitální podpisy. „Harvest now, decrypt later“ (HNDL) je strategie, při níž útočník již dnes zachytává a ukládá šifrovanou komunikaci, kterou zatím nedokáže rozšifrovat. Doufá však, že v budoucnu — s nástupem kvantových počítačů — bude mít dostatečné prostředky k prolomení použité kryptografie a k dešifrování těchto dat, která mohou být i s časovým odstupem stále hodnotná.

Proto jsou aktivně přijímána opatření, jak kvantovým útokům zabránit. Primárním nástrojem je tzv. postkvantová kryptografie. Jedná se o nové šifrovací algoritmy, které by měly kvantovým počítačům odolat. NÚKIB si uvědomuje potřebu včasné implementace postkvantové kryptografie a minimální požadavky shrnuje v dokumentu Minimální požadavky na kryptografické algoritmy. Tento dokument reflektuje nejen neustálý vývoj, ale také současné znalosti v oblasti kryptografických algoritmů, včetně algoritmů vydaných americkým Národním institutem standardů a technologie (NIST). Klíčová bude jejich efektivní a včasná implementace, potažmo schopnost rychle přijímat případné aktualizace.

Pro úspěšnou implementaci nejen nových šifrovacích standardů, ale i jakýchkoli dalších prvků kybernetické bezpečnosti, by měl být používán aktuální software a pokud možno i hardware. V rámci co nejrychlejší implementace postkvantového šifrování je možné jej kombinovat s jinou osvědčenou konvenční kryptografií v hybridním řešení.

Více informací naleznete v dokumentu zde: https://nukib.gov.cz/download/publikace/analyzy/HNDL-FINAL.pdf