Úvodní stránka

Logo NÚKIB

V rámci našich aktivit se věnujeme i širší veřejnosti - soustředíme se především na seniory a rodiče. Seniory podporujeme v bezpečném pohybu na internetu. Při vzdělávání seniorů a šíření osvěty kybernetické bezpečnosti systematicky spolupracujeme s projektem SenSen. Zapojili jsme se například do série besed z kampaně Médiím na kloub, pro kterou jsme připravili i obsah osvětové brožury. V rámci našeho semináře „Digitální tělocvična“ přibližujeme této cílové skupině nejen nástrahy internetu, ale i jejich praktická řešení, na která stačí každý uživatel sám. Nezapomínáme ani na rodiče, kteří se v současné společnosti potýkají s nelehkým úkolem – výchovou generace, která se do technologicky bohatého prostředí už narodila. Vytvořili jsme rozcestník pro seniory i rozcestník pro rodiče, s jejichž pomocí se mohou v tématech kyberbernetické bezpečnosti lépe orientovat. Protože vnímáme edukační potenciál knihoven, snažíme se je využívat jako místa pro setkávání s veřejností. Rádi se zúčastníme i vzdělávacích akcí knihoven, které se dotýkají našich témat.

Veřejnost

Pro uživatele z řad veřejnosti jsme připravili on-line kurzy základů kybernetické bezpečnosti Dávej kyber (k nalezeni zde) a Bezpečně v kyber (k nalezení zde). Oba kurzy jsou tematicky rozdělené a obsahují praktické tipy a opatření pro bezpečné využívání internetu.

Také jsme nachystali Doporučení pro bezpečný pohyb v kybersvětě. Uvádíme zde možnosti zabezpečení počítače a smarphonu, tipy pro bezpečnou komunikaci a doporučení pro zabezpečení online účtů. Vše je v přehledné grafice s možností stažení a vytištění v barevném i černobílém provedení ve formátu A3. Doporučení pro bezpečný pohyb v kybersvětě lze vytisknout také ve formě brožury formátu A5:

Rodiče

Rodičům poskytujeme rady pro výchovu dětí, které se narodily do světa plného digitálních technologií. Rodiče mají při budování návyků bezpečného infomačního chování dětí významou a zodpovědnou roli, kterou se jim snažíme ulehčit. Soubor „Exif data“ je další doprovodný materiál - rozšiřuje informace z rozcestníku o praktický návod, jak vhodně a bezpečněji zacházet na internetu s fotografiemi (nejen) svých dětí.

Senioři

Internet seniorům přináší mnoho výhod, ale vystavuje je i řadě nástrah, na které je nutné si dávat pozor. Tento rozcestník je tak symbolem podané pomocné ruky - snažíme se starší generaci přiblížit zásady bezpečného chování na internetu a poskytujeme řadu doporučení, jak se nenechat napálit.